Tule nauttimaan kesäisestä perjantai illasta rennoissa saaristolais tunnelmissa. Aisti meri ympärilläsi ja koe luonnonkaunis saari omin silmin. Illan kohokohtana Eino Grönin Ikivihreitä sävelmiä. Tarjolla nokipannukahvia ja tuoretta vehnästä. Saaressa A-oikeidet.
Rakin Kotkan saari on ainutlaatuinen, aito viikinkisaari, jossa yhdistyvät luonnonrauha, viikinkihistorian mystiikka ja isäntäperheen vieraanvaraisuus.
Opastettu merimatka taittuu perinteisellä puisella tuurimoottorilla, m/s Walhalla aluksella. Jo merimatkan aikana pääset nauttimaan lumoavista maisemista kokeneen kipparin kyydissä. Tämä on täydellinen kesäillan retki rentoutumiseen, herkutteluun ja mukavaan yhdessä oloon.
TUOTTEEN KOHOKOHDAT JA ERITYISARVO
- Eino Grönin musisointia merellisissä maisemissa
- Ainutlaatuinen saaristokohde: Saaristokylä on upea vanhoine rakennuksineen – jokaisella rakennuksella on oma tarinansa. Saari on rajoitetusti avoinna matkailijoille.
- Viikinkihistoria: Rakinkotka on viikinkisaari, jota miekkasankarit käyttivät matkatessaan Idäntiellä. Saari kätkee sisäänsä jälkiä viikinkiajalta mm. viikinkihaudan.
- Luontoelämykset: Lintutorni sekä saaren kalliot houkuttelevat katsomaan ja havainnoimaan taivaalla liitäjiä, sillä saari sijaitsee lintujen muuttoreitillä. Myös merikotka pesii saarella tarkkaillen ympäristöään. Luontopolulta löydät kiinnostavia luonto- ja viikinkiaiheisia kysymyksiä. Saaren kasvillisuus on rikas ja monipuolinen, saarella esiintyy mm. tervaleppälehto, lehtokieloja, painolastikasveja.
- Ekologisuus: Luonnon ja ympäristön hyvinvointi huomioidaan kaikessa tekemisessä. Vimpa Islandsilla on kestävän matkailun Sustainable Travel Finland -merkki sekä Good Travel Seal -sertifikaatti.
- Rentoutuminen: Koe kesäillan auringonlasku ja nuotiotulen loimut. Voit liikkua saarella omatoimisesti ja löytää oman suosikki paikkasi. Saarella on mahdollisuus saunoa perinteisessä puulämmitteisessä rantasaunassa tai kalliosavusaunan (erikseen varattava, lisämaksullinen) lempeissä löylyissä tai uida ja virkistäytyä meressä.
- Lisämaksulliset aktiviteetit: Viikinkikirveenheitto, sup-lauta (2kpl), kanootti (1), soutuvene (3), mato-onginta ja virvelöinti.
- Herkuttelu: Tutustu ravintolan antimiin ja nautiskele vaikka kahvit tai virvokkeita. Saaressa on A-oikeudet.
Matkan tiedot
- Ajankohta: perjantaisin 25.7.2025 klo 18:00, paluu klo 23:00.
- Opastus: suomeksi, tarvittaessa englanniksi
- Kesto: 5h
- Lähtöpaikka: Tervasaaren laituri (osoite Tullimakasiiniranta 9, Hamina)
- Pysäköintialue: Lähtölaiturin vieressä ilmainen pysäköintialue.
- Julkinen liikenne: Lähimmältä linja-autopysäkiltä n. 800 m, Haminan linja-autoasemalta noin kilometri.
Hinta
Aikuinen 55 €
Vain aikuisille
AIKATAULU
- 17.45 Tervetuloa m/s Walhallaan.
- 18.00 ms Walhalla lähtee Tervasaaren laiturista (osoite Tullimakasiiniranta 9, Hamina).
- 19.00 noin tunnin merimatkan jälkeen rantaudumme Rakin kotkaan.
- 19.15 Saareen isännän / emännän tervetulotoivotus
- 19.30 Nokipannu pullakahvit ja baari avoinna.
- 20.15–21.00 Einö Grönin musisointia.
- 21.00–22.00 mahdollisuus kiertää luontopolkua, ihastella auringonlaskua, istua nuotio äärellä, nauttia kesäisestä luonnosta, mahdollisuus lisämaksullisiin aktiviteetteihin.
- 22.00 m/s Walhalla lähtee Rakin kotkasta takaisin kohti Haminaa.
- 23.00 paluu Tervasaareen lähtölaiturille.
Hyvä tietää ennen osallistumista
- Ei sovellu liikuntarajoitteisille, vain aikuisille.
- Hintaan sisältyy, opastettu edestakainen merimatka, Einö Grönin merellinen konsertti, pullakahvit.
- Lisämaksusta saatavissa virvokkeita, alkoholijuomia, grillimakkaraa, ja muuta pikkupurtavaa ja pyyhe.
- Säävaraus: Turvallisen merimatkan takaamiseksi huomioimme vallitsevat sääolosuhteet.
- Sään mukaiset ulkoiluasusteet ja jalkineet. Mikäli suunnittelet matkan aikana käyväsi uimassa, saunassa niin otathan mukaan siihen tarvittavat varusteet ja pyyhkeen. Pyyhkeitä saa lisämaksusta saarella.
Varausehdot
Varaukset tulee tehdä Vimpa.fi varauskalenteriin vähintään 1 vrk ennen tai soittamalla Virpille p.0440806566. Alle 24h matkaan voi tehdä varaustiedustelut soittamalla.
Peruutukset tulee viimeistään 48 h ennen retken alkua.
Asiakaspalvelun yhteystiedot
Petri Luotio, NaviKotka, 050 4654188, petri.luotio@navikotka.fi
Virpi Illi, Vimpa Islands 044 0806566, virpi.illi@vimpa.com
Osta lippu